Očuvanje mentalnog zdavlja

U okviru ovogodišnjeg Festivala mentalnog zdravlja koji organizuju Institut za javno zdravlje i Klinički centar Crne Gore,a u saradnji sa Aktivom za biologiju i psihologiju u našoj školi održano je predavanje koje su pratili učenici razreda 41 i 43. Predavanje je bilo usmjereno na očuvanje mentalnog zdravlja. Predavači su bili Milica Samardžić, diplomirani psiholog i dr Boris Ćorić, specijalista psihijatrije.

Na početku predavanja predavači su definisali ključne pojmove: mentalno zdravlje, mentalna higijena, stigma… Potom je akcenat dat na mentalno zdravlje mladih i na probleme sa kojima se mladi u svakodnevici suočavaju, poput upotrebe psihoaktivnih supstanci, kocke, stresa, anksioznosti… Učenici su aktivno učestvovali i davali neke primjere situacija sa kojima su se susretali. Razgovarali su o odnosima među učenicima, stresu koji donose škola i upis na fakultet, zavisnosti od telefona… Predavači su objasnili kako se nositi sa stresom i kako razgovorom mogu pomoći drugima da riješe problem. Svojim pitanjima podsticali su učenike da učestvuju i zajedno dolaze do zaključaka.

Na kraju predavanja učenici su bili jako zadovoljni. Mentalno zdravlje je tema o kojoj se ne priča dovoljno, i često kad govorimo o mentalnom zdravlju pogrešno koristimo određene pojmove. Stoga je ovo bila odlična prilika da učenici dobiju savjet i nauče nešto novo.