Budva, Hotel Aleksandar
U Budvi je u ponedjeljak, 21. oktobra održan EUbuzz Info dan za srednje škole iz južnih opština, u okviru istoimene kampanje koja ima za cilj da mladima približi EU teme, podstakne ih na kritičko promišljanje i motiviše da se aktivno uključenje u društvene procese. Projekat realizuje Ministarstvo evropskih poslova i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, uz finansijsku podršku Evropske unije. Učestvovalo je preko 40 učenika i učenica iz Bara, Budve, Tivta, Herceg Novog i Kotora, a našu školu su predstavili: Nina Vuković, Sonja Radević, Kristina Kelemen, Maja Pajković, Matija Grgurović i Miloš Perović, uz podršku prof. Paule Petričević.
Na Info danu smo imali priliku da prisustvujemo EUBUZZ info danu u Budvi i saznamo više o Evropskoj uniji, kao i njenoj važnosti za Crnu Goru. U uvodnom dijelu predavanja, Jelena Kulidžan iz Ministarstva evropskih poslova, objasnila je zašto je bitno da poznajemo EU i predstavila EU4ME projekat.
Takođe smo čuli aktivistička iskustva Marije i Andreja, mladih evropskih ambasadora (YEA), koji su nas inspirisali da se više angažujemo u projektima koji će proširiti naše znanje, doprinjeti lokalnoj zajednici i biti korak ka integraciji Crne Gore u EU. Marija i Andrej su istakli koliko je važno prihvatiti različitosti, kao što kaže i sam moto EU: ,,Ujedinjeni u različitosti’’. Poručili su nam da je neophodno izaći iz zone komfora i naveli kojim se organizacijama mladi mogu priključiti. Prilike su nam mnogo dostupnije nego što su bile prethodnim generacijama, a samo 5% mladih ljudi u Crnoj Gori je aktivno, i zato ih moramo početi mnogo više koristiti.
Zatim smo uradili kratak online kviz gdje smo ocjenili svoje znanje o EU i naveli očekivanja u vezi EU4ME projekta. Melita Rastoder-Ljaić iz Ministarstva evropskih poslova je predstavila Vodič o BUZZovanju o Evropskoj uniji koji sadrži ilustrovani edukativni sadržaj o vrijednostima EU, evropskoj integraciji i potencijalima koje taj proces donosi Crnoj Gori. Na taj način nam je približila pojam EU, njenu istoriju, način funkcionisanja i položaj Crne Gore u odnosu na EU.
Tokom pauze od pola sata smo se osvježili, poslužili ukusnom hranom i razmijenili svoje utiske sa ostalim učenicima. U sledećem dijelu predavanja smo čuli smjernice i savjete od strane Krsta Vukovića, voditelja Debatnog programa Crne Gore, za uspješno debatovanje o EU temama. Predstavio je teme o kojima će učenici debatovati na školskim takmičenjima, a koje za cilj imaju da se podstakne dublje razumijevanje EU, kritičko mišljenje i aktivno učešće mladih u društvu. Na kraju su učenici iz Budve ukratko demonstriraliKarl Popper format u kom ćemo debatovati na školskim takmičenjima.
Planiramo da podjelimo stečeno znanje sa ostalim debaterimai debaterkama iz naše škole, čime ćemo doprinjeti širenju svijesti o važnosti evropskih tema, dati savjete vezane za samo debatovanje, a istovremeno inspirisati i druge da se aktivno uključe u projekte koji će obogatiti našu zajednicu.