Gimnazija Kotor

Dani nauke i inovacija – Kumbor

U Kumboru je 27.septembra od 9 do 12 sati održana radionicaprikupljanja podataka upravljanjem kretanja autonomnogpovršinskog vozila SWAMP (Shallow Water Autonomous Multipurpose Platform), koje je dizajnirano i konstruisano u laboratorijama CNR- INM (Italija) u obliku katamarana, mase oko 40 kg, visine oko 50cm I dužine 125 cm.

Uz pratnjun prof. Boška Vukčevića, radonici su prisustvovaliMatija Grgurović, Pavle Bjeladinović i Elizaveta Stoyanova, učenici 2-2 odjeljenja opšte gimnazije

Učenici su bili u prilici da daljinski upravljaju kretanjem ovogvozila.

U zdravoj takmičarskoj atmosferi naučili su zbog čega je važanrazvoj APV za akviziciju i praćenje parametara životne sredineumjesto ljudi u uslovima opasnim po zdravlje ljudi.

O utiscima sa radionice Elizaveta kaže: “Tema proučavanjapodvodnog svijeta mi je uvijek bila zanimljiva. Uprkos tome, nikad nisam razmišljala o načinu komunikacije ispod vode. Vrlosam zahvalna što su nam pružili mogućnost da se upoznamo sanaučnicima i njihovim poljem zanimanja. Slušajući iposmatrajući predavanje, primjećuje se koliko su ti ljudi odanisvom poslu i to je baš ono što je mene inspirisalo. Da nisamposjetila predavanje, nikad ne bih pretpostavila da je temasignala i raspoznavanje zvukova ispod vode tolikointeresantna.Ova posjeta me je podstakla na razmišljanje da dublje proučavam tu temu.”

Svim prisutnim učenicima su dodijeljeni sertifikati. 

Published
Categorized as Oglasna