FESTIVAL NAUKE 2024.

Fondacija za promovisanje nauke Prona i Prirodnjački muzej Crne Gore ove godine su bili organizatori XII Evropske noći istraživača. Podgorica je bila jedan od preko 200 evropskih gradova u kojima se održava ovaj događaj koji za cilj ima promovisanje nauke među mladima. Naša škola je uzela učešće na naučnom sajmu u okviru Evropske noći istraživača, koji se održao u petak, 27. septembra. Ekipu pod dovitljivim nazivom „Kotorske mućke“ činili su Anđela Popović i Nemanja Brajević, učenici drugog razreda, i Stefan Popović, učenik četvrtog razreda Gimnazije. Mentorke učenika bile su profesorice hemije- Žana Sošić Bošković i Ruža Soldo.
Učenici su sa profesoricom osmislili niz interesantnih hemijskih eksperimenata koje su predstavili brojnim posjetiocima. Cilj je bio prikazati teorijsko znanje u praksi i pokazati da je hemija mnogo više od običnih zadataka i računanja. Različitim uzrastima bili su prilagođeni različiti ogledi, tako da su pažnju najmlađih posjetilaca privukli ogledi poput duha iz boce (razlaganje hidrogena), nevidljivo mastilo i promjena boje kupusa u zavisnosti od pH sredine. Posjetioci srednjoškolskog uzrasta su sa posebnom pažnjom pratili hemijski koktel kojim je objašnjena gustina i polarnost supstance, potom vještačku krv koju koriste glumci u filmovima i mnoge druge.
Naš tim je prilikom izrade eksperimenata objašnjavao hemijske reakcije koje se odvijaju, tako da su posjetioci imali priliku da se zabave i usvoje nova znanja.
Na kraju dana bili smo veoma zadovoljni našim učešćem na ovoj manifestaciji. Osmjesi na licima naših posjetilaca i pitanja koja su nam postavljali ukazali su nam da su bili jako zainteresovani i da smo uspjeli u tome da im pomognemo da nauče nešto novo. Osim toga, i mi smo se zabavili, i radujemo se narednom učešću na nekoj sličnoj manifestaciji.

Published
Categorized as Oglasna