Gimnazija Kotor

Međunarodnog dana pismenosti

                                 Radost pisanja.

                         Mogućnost zaustavljanja.

                          Osveta smrtne ruke.

                                            Vislawa Szymborska

Kao i prethodnih godina, i ovog 8. septembra naši gimnazijalci su se priključili obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti.  U školskom holu održana je prezentacija u vidu javnog časa koju su pripremili članovi Kluba prijatelja umjetnosti i profesorica Ljiljana Odža s ciljem da  se još jednom ukaže na važnost njegovanja svog jezika, poboljšanje komunikacijskih sposobnosti, ali i na to da živimo u vremenu kada pismenost ne podrazumijeva samo čitanje i pisanje, već i pravilno razumijevanje mnogobrojnih medijskih poruka.

Podatak o broju nepismenih lica u Crnoj Gori statistički nije zabrinjavajući, ali jeste činjenica da je funkcionalna pismenost mladih na niskom nivou.

Alvin Tofler je lijepo primijetio da ,,nepismeni u XXI vijeku neće biti oni koji ne znaju čitati i pisati,  nego oni koji ne znaju učiti, zaboraviti neprimjenjivo i naučiti novo“.

Pored dobijenih korisnih informacija i upoznavanja sa  vrstama pismenosti, učenici su bili u prilici i da riješe neke svoje jezičke nedoumice.

Published
Categorized as Oglasna