Gimnazija Kotor

Putovanje kroz znanje – Dani nauke

“Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrebiti da promenite svet. “

Festival “Dani nauke i inovacija u Kotoru” koji organizujePomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore, u saradnji sa Opštinom Kotor, svečano je otvoren 29.septembra  u crkvi Svetog Duha. Ovaj festival pokrenulo je Ministarstvo nauke itehnološkog razvoja, pod nazivom “Putovanje kroz znanje”, aodržava se od 27.do 30. septembra 2023.godine. Na poziv za učešće odazvalo se trinaest gradova širom Crne Gore.

Manifestaciju je otvorio predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić, a prisutne su pozdravili ministarka nauke i tehnološkograzvoja, Biljana Šćepanović, kao i dekanica Pomorskogfakulteta, prof. dr Tatijana Dlabač. Svečanom otvaranju, ispred naše škole, prisustvovala je direkrtorica prof. Slavica Stupić.

Inicijativa za održavanje festivala je potekla sa Pomorskogfakulteta, ali su veliku podršku dali Opština Kotor, privrednici, NVO sektor i obrazovne ustanove, među kojima i naša Gimnazija.
Na drugom i trećem spratu Kreativnog haba u Kotoru, 29.septembra, naši učenici obučeni od strane svojih profesorica Ruže Soldo, Aleksandre Jovanović i Svetlane Milovanović, demonstrirali su eksperimente iz hemije, biologije i fizike.

Nikola Kovač i Pavle Martinović, učenici odjeljenja 3-3, demonstrirali su linearno i zapreminsko toplotno širenje.

Kristina Ivanović, Matija Grgurović, Vasilije Simonović, Laura Bilafer (2-2), Kristina Kelemen (2-1), Stefan Popović i Anja Vukotić (3-1) izveli su eksperimente iz biologije: izolovanje DNA iz banana, biljke kao indikatori pH vrijednosti i uticajtoplote na vitamin C.

Naši hemičari: Katarina Jelić, Viktor Brkanović (4-1),  MilošIvanović (2-1), Pavle Bjeladinović  i Elizaveta Stoyanova (2-2) izveli su eksperimente pod naslovima: Duh iz boce, Slonovapasta, Kameleon- Manganova duga, Magično mlijeko, Nevidljivo-vidljivo. 

Njihov rad (mada nije naporan kad se obavlja s ljubavlju) propratili su učenici prvog i drugog razreda Gimnazije Kotor.

Aktivnosti učenika možda najbolje pokazuje komentar jedne odmentorki, prof. Soldo: “Baš su se naradili, nisu stali sve vrijeme. Meni je bilo najsmješnije kad su se na pitanje: Ko će bitihemičar, malci javili u glas. Šteta što to nisam snimila.”

Published
Categorized as Oglasna