Gimnazija Kotor

KORIŠTENJE MOBILNIH TELEFONA 2023-2024.g

Podstaknuti predavanjima na časovima ekologije, dobili smo inspiraciju za anketiranje učenika naše škole o vremenu korištenja mobilnih uređaja na dnevnom nivou. Uzevši u obzir da je prosjek korišćenja mobilnih telefona u našoj školi, čak sedam sati i trideset minuta, situacija izgleda alarmantna pogotovo ako vidimo da je to duplo više od naših balkanskih komšija i Evrope generalno. Međutim, moramo sagledati činjenicu da su naši ispitanici bili uzrasne dobi od petnaest do osamnaest godina, a oni kao takvi su grupacija koja je najizloženija zračenju mobilnih telefona. Da je uzet prosjek cijelog stanovništva, gdje spadaju i ljudi starije uzrasne dobi, taj prosjek bi bio uveliko manji. Južnoafrička republika, Amerika, Filipinci i Brazilci su ti koji prednjače u količini zračenja na dnevnom nivou gdje je zajednički prosjek čak devet sati i trideset minuta. Što se tiče naše škole evidentan je porast u količini zračenja kod maturanata, gdje je prosjek korištenja osam sati , a manji kod pravaka gdje je prosjek sedam sati i dvadeset minuta. Prosjek prvaka je sedam sati i dvadeset minuta, a od prvih razreda prednjači odjeljenje medicinskog smjera sa devet sati i trideset minuta prosjeka što ih čini odjeljenjem sa najvećim prosjekom korištenja telefona na dnevnom nivou u školi. Što se tiče drugih razreda, prosjek je šest sati i trideset minuta, a sva tri odjeljenja imaju otprilike isti prosjek korištenja sem drugog razreda medicinskog smjera. Kada govorimo o trećim razredima prosjek korištenja je sedam sati i dvadeset pet minuta, a prednjači treci razred ekonomskog smjera sa prosjekom od sedam sati i trideset minuta. Maturanti Gimnazije i Ekonomske škole imaju prosjek od sedam sati i četrdeset minuta a odjeljenje medicinskog smjera ima najveći prosjek od osam sati i deset minuta.U poređenju sa podacima od 2022/23.g možemo zaključiti da je na nivou škole korištenje telefona manje za jedan sat, a po razredima u prvom je manji za jedan sat i četrdeset minuta, u drugom je skoro isti, u trećim manji za jedan sat, a kod maturanata veći za sat i trideset minuta.Po podacima prošlogodišnje ankete prvo odjeljenje medicinskog smjera i sada prednjači po vremenu korištenja mobilnog telefona čak i za jedan sat i dvadeset minuta više nego prethodne godine.Anketa je sprovedena od strane učenika odjeljenja II-e.Anketirani su: (I1,II1,III3,IV1,Ie,IIe,IIIe,IVe,Im,IIm,IIIm,IVm)

Kotor, mart 2024.g 

Radili:Mihailo Nikolić ,Đorđe Drašković                           Fikreta Adrović, prof.